جامعه ارزهای دیجیتال به سمت‌وسوی درستی حرکت می‌کند

گروه مربوطه : ارزهای دیجیتال
زیر گروه مربوطه : اخبار و اطلاعیه ها
جامعه ارزهای دیجیتال به سمت‌وسوی درستی حرکت می‌کند

اعتراضات در ایالات متحده علیه تبعیض نژادی که پس از قتل غم‌انگیز جورج فلوید به دست پلیس رخ داد، با حمایت گسترده جامعه ارزهای دیجیتال، هم در فضای مجازی و هم در خیابان‌ها همراه شد.

صنعتی که حول ارزهای دیجیتال رشد یافته است، ریشه‌های عمیقی در عدالت اقتصادی، آزادی مدنی و سیاست‌های ضدمرکزیت دارد. همچنین این صنعت، یک اکوسیستم متنوع از بازیگرانی همچون توسعه‌دهندگان، دانشمندان، دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران و اهالی کسب‌وکار از سراسر جهان است. کریپتو این پتانسیل را دارد که یک تلاش واقعاً چندجانبه، متنوع و چندرشته‌ای باشد.

مهم‌تر از این، بزرگان حوزه ارزهای دیجیتال حمایت خود را از آرمان‌هایی که پشت شعار «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» وجود دارد، اعلام کرده‌اند؛ چراکه ظلم و خشونت نسبت به یک گروه در بین ما، یک بی‌حرمتی نسبت به همه ماست یا حداقل باید اینگونه باشد. این موضوع، سخنان مشهوری را که مارتین نیمولر (Martin Niemoeller) بعد از هولوکاست به زبان آورد، تداعی می‌کند:

اول سراغ کمونیست‌ها آمدند، سکوت کردم چون کمونیست نبودم.
بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند، سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم.
بعد سراغ یهودی‌ها آمدند، سکوت کردم چون یهودی نبودم.
سراغ خودم که آمدند، دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید.

مارتین نیمولر یک کشیش ضدنازی بود که در زمان آلمان نازی در برابر هیتلر مقاومت کرد.

فناوری بلاک چین نوید شرایط بهتری را به افرادی می‌دهد که به‌حاشیه‌‌‌رانده‌شده‌اند، از خدمات بانکی بی‌بهره‌اند و به‌ویژه در بخش مالی تحت تبعیض نهادینه‌شده قرار دارند.

اما همان طور که اکنون زمان آن نرسیده که بیت کوین را به‌عنوان ناجی انسان از شرایط کنونی بنامیم، همچنین زمان آن هم نرسیده است که بلاک چین را نوش‌دارویی برای همه بیماری‌ها جامعه قلمداد کنیم.